top of page

SPOTIFY’DAKİ TAKİPÇİ SAYILARINA GÖRE TÜRK GİTARCILARI’NIN POPÜLARİTESİ

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2022


Bir sanatçının Spotify'daki takipçi sayısı ile sanatsal yeteneği arasındaki ilişki hakkında uzun süredir devam eden bir tartışma var. Bazıları, çok sayıda takipçinin yüksek düzeyde bir yeteneği gösterdiğini savunurken, diğerleri bunun yalnızca bir sanatçının popülaritesinin ve pazarlama çabalarının bir yansıması olduğuna inanıyor.


Bir yandan, bir sanatçının Spotify'daki takipçi sayısının popülaritesini ölçmek için yararlı bir ölçü olabileceği yadsınamaz. Ne de olsa platform, milyonlarca kullanıcısı ile dünyanın en büyük ve en popüler akış hizmetlerinden biridir. Bu nedenle, Spotify'da yüksek takipçi sayısına sahip bir sanatçının önemli bir hayran kitlesine sahip olması ve genel halk arasında iyi tanınması muhtemeldir.


Ayrıca, bir sanatçının Spotify'daki takipçi sayısı da pazarlama çabalarının bir yansıması olabilir. Günümüzün dijital çağında, sanatçıların çevrimiçi olarak güçlü bir varlığa sahip olmaları ve sosyal medya ve diğer platformlar aracılığıyla hayranlarıyla iletişim kurmaları çok önemlidir. Bunu yaparak popülerliklerini artırabilir ve Spotify hesaplarına yeni takipçiler çekebilirler.

Türk gitarcıları için durum nedir diye merak ettik ve kulüp sitemizdeki Türk gitarcılar sayfalarında yer alan gitarcıların aylık dinlenme sayılarını listeledik. Ortalama aylık dinleyici sayısı 218.000 kişi. Hiç fena değil ama bu rakamın çoğunun gitara yer veren popüler müzik grupları olduğunu gördük. İlk 10 şu şekilde:En popülerleri çıkarınca daha gitarcı ağırlıklı listedeki durum da yukarıda. Onlarda da ortalama 90.000 civarında. Caz ve klasik gitarcıların bunlara göre yeri oldukça geride, ama dünyada da böyle. Burada da aylık ortalama 10.000 dinleyici gibi bir sayı var ama Celil Refik Kaya’dan sonra klasikçiler çok geriye düşüyor. Merak ettik, Yunan ve Bulgar klasik gitarcılara da baktık karşılaştırma için. Orada da ortalama 7.600 gibi bir sayı var ama Yunanistanda ilk 5’de daha dengeli bir dağılım var.

Evet tüm bu analizleri niye yaptık? Öncelikle, kendilerine tür seçmek isteyen gitarcılar, albüm çıkarmak, konser vermek, müzisyenliği meslek olarak seçmek isteyenler için ne kadar bir dinleyici kitlesine veya ekonomik bir dille, pazar payına sahip olabileceklerini bilmek önemli. İkincisi, sanatçılar için Spotify gibi kanallara katılıma önem vererek popülerliklerini, bilinirliklerini arttırarak yerel kalmadan tüm dünyaya hitap edebileceklerini hatırlatmak açısından bir motivasyon yaratmak.


Peki, daha gerçekçi olalım. Bir sanatçı, 2022 rakamlarıyla Spotify'dan ne kadar gelir elde edebilir? Spotify'dan ayda 1.000 $ gelir elde edebilmek için ortalama aylık dinlenen şarkı sayınız ortalamada global dinleyici kitlesine sahipseniz 420.000 olmalı. Türk dinleyici kitlesine hitap ediyorsanız ayda ortalama 1.200.000 şarkınızın dinlenmesi gerekir. Şarkılarınızın telifi tamamen kendinize ait değilse daha çok dinleyici gerekecektir. Bu analizi daha somutlaştırmak için bizim playlistlerde yer alan gitaristlerden bazılarının aylık dinleyici sayılarını alıp ayda ortalama 5 şarkıları dinlense ne kadar kazanırlardı diye okuyucular için gösterge niteliğinde bir tahmin yaptık.

Bu analizleri yapmakla birlikte, bir sanatçının Spotify'daki takipçi sayısının sanatsal yeteneğini göstermediğini belirtmek önemlidir. Müziklerinin kalitesi, sahne duruşları ve genel performans yetenekleri gibi birçok faktör, bir sanatçı olarak yeteneklerine katkıda bulunur.


Ek olarak, bir sanatçının Spotify'da sahip olduğu takipçi sayısı, sanatçının plak şirketi veya popüler TV programlarına veya filmlere katılımı gibi dış etkenlerden de etkilenebilir. Bu durumlarda, bir sanatçının Spotify'daki popülaritesi ve takipçi sayısı, sanatsal yeteneklerinin gerçek bir yansıması olmayabilir.


Sonuç olarak, bir sanatçının Spotify'daki takipçi sayısı, popülaritesi ve pazarlama çabaları için yararlı bir ölçü olabilirken, sanatsal yeteneklerinin güvenilir bir göstergesi olmayabilir. Bir sanatçının yeteneği, yalnızca bir akış platformundaki takipçi sayısına göre değil, müziğinin kalitesine ve genel performans yeteneğine göre değerlendirilmelidir.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page