top of page

GİTAR, FAKİR’İN PİYANOSU?


Antonio Torres tarafından 19. yüzyılda geliştirilen klasik gitar, diğer klasik enstrümanlarla kıyaslandığında oldukça "modern" bir enstrümandır. Öncelikle, Torres'un tasarımı sayesinde gitarın gövdesi daha ince ve daha uzun hale getirilmiştir. Bu değişiklik, gitarın ses çıkışını arttırmış ve daha rahat çalınmasını sağlamıştır. Ayrıca, gitarın tel sayısı da artırılarak, daha çok nota çalınmasına ve daha çeşitli müzik türlerine uygun hale getirilmiştir.

Ayrıca, gitarın çeşitli müzik türlerinde kullanılabilir olması da avantaj sağlar. Gitar sadece klasik müzik için değil, popüler müzik, rock, jazz gibi birçok farklı müzik türünde de kullanılabilir. Gitarın elektrikli hali de mevcuttur ve bu sayede gitar sesleri çeşitli efektlerle değiştirilebilir veya amplifikatörlerle yükseltilebilir. Bu sayede, öğrenen kişinin müzikal tercihine göre farklı müzik türleri üzerine de çalışması mümkün hale gelir.

Tüm bu özellikleriyle birlikte, klasik gitar diğer klasik enstrümanların aksine çok yönlü bir enstrümandır ve birçok farklı müzik türünde kullanılabilir. Bu nedenle, gitarın aslında diğer klasik enstrümanların gelişimine göre daha "modern" bir enstrüman olduğu söylenebilir.

"Fakirin piyanosu" olarak adlandırılan gitar, diğer klasik enstrümanların aksine daha uygun bir fiyata sahip olması ve daha kolay öğrenilebilir olması nedeniyle, müzik eğitimi almak isteyen ancak imkanı olmayan kişiler için uygun bir enstrümandır. Piyano gibi klavye enstrümanları gibi doğrudan tuşları olmayan gitar, çalıcının el maharetlerini daha fazla isteyebileceğinden daha fazla çalışma gerektirebilir. Ancak, gitarın maliyeti diğer klasik enstrümanların maliyetine göre daha düşüktür ve bu nedenle daha uygun bir seçenek olabilir. Örneğin, Franz Schubert belki de gitar olmadan ortaya çıkamayacaktı…


Utangaç, mütevazı bir dahi olan Franz Peter Schubert, çağdaşlarının aksine hiçbir zaman resmi bir müzik pozisyonunda bulunmadı. Sanat ve edebiyat dünyasından arkadaşlarla çevrili, tutumlu bir şekilde yaşayan Schubert, gitarı erken yaşlarda çalmayı öğrendi ve kahvaltıdan önce çalacağı birkaç enstrümana sahipti. Schubert'in mali durumu, bir piyanoya parasının yetmediği anlamına geliyordu, bu yüzden gitar, bestelerinin nasıl ses çıkardığını duyabilmesinin bir yoluydu. Gitar o dönemde büyük popülariteye sahip olduğundan, Schubert'in yayıncısı Diabelli de dahil olmak üzere birçok müzik yayıncısı, gitar için eserlerinin transkripsiyonlarını sundu. Lied, Almanca şarkı anlamına gelen, insan sesi için bestelenmiş bir şarkı türüdür. Lirik, kısa şiirler üzerine bestelenir. Lied'de şiir ve müzik aynı önemde birleşir. Piyano ile karşılaştırıldığında gitar, eşlikçiye şarkıcıya daha fazla yakınlık verir. Bu sanatsal yakınlık, dikkatli dinleyici için daha da algılanabilir olacaktır.
6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page