top of page

Cleveland Klasik Gitar Topluluğu: Celil Refik Kaya Sketches ile geri dönüyor

20 Ekim 2021Jarrett Hoffman tarafındanTürk-Amerikalı gitarist Celil Refik Kaya, 23 Ekim Cumartesi günü saat 19:30'da Plymouth Church'te bir resital için Cleveland Klasik Gitar Derneği'ne döndüğünde, dört yıl önceki programıyla önemli bir örtüşme olacak: Celil Refik Kaya'nın eseri.

Guitar Society yönetici direktörü Erik Mann bir keresinde ona "Celil, bizim için yaptığın her konserde kendi bestelerinden birini çalmak zorundasın," demişti. Mann, geçen ay bir röportajda bu cümleyi hatırladığında güldü. Sert değil, dostça bir istekti ama arkasında Kaya'nın müziğine saygıdan doğan bir ciddiyet vardı.

New Jersey City Üniversitesi'nde ders verdiği New Jersey'den konuşan Kaya, bu hafta sonu Cleveland'a getireceği parçanın gelişimini anlattı. “Bu parçayı uzun zamandır bestelemeyi planlıyordum - aslında gençliğimden beri. Babamın bu gerçeküstü, fantastik eskizlerden bir sürü vardı ve ben de onlardan yola çıkarak besteler yapmak istedim ama bunu yapma şansım hiç olmadı.

Sonunda pandemide eski taslaklarına dönmek için zaman buldu ve Sketches gerçeğe dönüştü.

Kaya, bunu Cleveland'a getirdiği son parça olan Sonatina'dan daha avangart olarak nitelendirdi. Ayrıca dört akımın üçünde Türk halk müziğinin güçlü bir etkisi olduğunu söyledi. “Bir tanesi Karadeniz balıkçısının portresi, bu yüzden Karadeniz müziği gibi çok fazla düzensiz ölçü kullanıyorum.” Bunun gibi unsurların projeyi ilginç ve üzerinde çalışılması eğlenceli hale getirdiğini söyledi ve bunun Sketches'ın sadece 1. Cildi olduğunu ve ikincisinin de üzerinde çalışıldığını belirtti.

(Sol üstten saat yönünde: Kör Balıkçı, Kör Balıkçının Karısı, Boğaziçi, Köprü, hepsi Celil'in babası Mehmet Refik Kaya tarafından)

Celil Refik Kaya, çocukluğundan beri beste yapıyor. İstanbul'daki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda gitar lisans programındayken kısmen babasının önerisiyle beste derslerini de eklediğinde bu ilgi daha da resmileşti. "Arkadaşlarımın yaptığı kadar pratik yapmak zorunda değildim, bu yüzden besteye ayıracak zamanım vardı diyebilirim."

Kaya, beste çalışmasının her icracı için uygun olduğunu düşünmese de, armoni ve kontrpuan gibi teorinin yönlerini öğrenmenin her müzisyen için faydalı olduğuna inanıyor. "Bu temel bilgiler, kompozisyonu en azından biraz anlamanıza yardımcı oluyor ve bu gerçekten önemli," dedi. "Seni daha eksiksiz bir müzisyen yapıyor."

Programda ayrıca Kaya'nın Astor Piazzolla'nın üç eserini düzenlemesi ve Jean-Baptiste Loeillet'in Suite in e transkripsiyonunu (bestecinin eksiksiz klavsen süitlerini uyarlama nihai hedefine doğru bir adım) içerdiği göz önüne alındığında, oradan diğer müzik yaratım türlerine yöneldik .

Kaya, "Bana göre aranjman, besteye çok benziyor. "Armoni ve kontrpuan hakkında çok fazla bilgi gerektiriyor ve neyi çıkaracağınıza ve ne ekleyeceğinize karar vermelisiniz. Bence bunu en iyi besteciler yapıyor. Transkripsiyonu düzenlemeden ayırıyorum - herhangi bir çalgıcı bunu yapabilmelidir.

Şubat ayında vefat eden ve programda Sonatina'sı ile temsil edilecek olan merhum Jorge Morel ile sohbetimizi noktaladık.

Kaya, " 15 yaşımdan beri, Jorge her zaman en sevdiğim bestecilerden biriydi ve çalmayı en sevdiğim bestecilerden biriydi" dedi. “New York'a ilk geldiğimde ve eski öğretmenim Michael Newman beni onunla tanıştırdığında inanamadım.

"Bir nevi arkadaş olduk. Yanına gittim, eserlerini ona çaldım. Sezgilerini dinlemek çok yardımcı oldu. Onu bir besteci olarak gerçekten anlayabildiğimi hissediyorum - ve o da bunu hissetti. Müziğini çalma şeklimi beğendi. Bu benim için büyük bir onurdu.”


20 Ekim 2021'de ClevelandClassical.com'da yayınlandı .

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page